Proteza na implantach – przebieg i cena zabiegu

Proteza na implantach – przebieg i cena zabiegu

5 (100%) 12 vote[s]

Proteza na implantach to rozwiązanie dla osób, które chcą uzupełnić braki uzębienia (pojedyncze lub całościowe). Jeszcze kilka lat temu, do często stosowanych należała tradycyjna proteza akrylowa, która nie była stabilna podczas przeżuwania pokarmu i powodowała ucisk na dziąsło. Wskutek tego po pewnym czasie dochodziło do zaniku oraz degradacji kości szczękowej. Żeby uniknąć takich powikłań, implantologia i protetyka oferuje obecnie protezy na implantach.

Proteza na implantach – czym się charakteryzują

Proteza na implantach to popularne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić protezy ruchomej. Przymocowana jest do implantów za pomocą specjalnych zacisków, które umożliwiają jej wypięcie, np. przy czyszczeniu. Implanty to tytanowe sztuczne korzenie, które sprawują się równie dobrze, jak naturalne.

Najczęściej stosowane są 4 implanty, które chirurg stomatolog wszczepia w kość szczękową. Po ich zrośnięciu z dziąsłem i tkanką kości, następuje zamocowanie zatrzasków wraz z protezą. Dzięki temu uzyskiwane jest solidne połączenie, a dziąsła i kość szczękowa jest chroniona przed nadmiernym uciskiem podczas przeżuwania pokarmów. To zapobiega degradacji oraz bolesnym obtarciom dziąsła. To największe zalety, które posiadają protezy na implantach.Proteza na implantach

Proteza na implantach w jeden dzień – czy to możliwe?

U pacjentów, którzy decydują się na uzupełnienie naturalnego uzębienia, sprawdzonym rozwiązaniem jest proteza na implantach. W jeden dzień możliwe jest wszczepienie sztucznych korzenie, a pacjent może opuścić klinikę w tym samym dniu.

Podczas zabiegu stomatolog wykonuje w kości szczękowej otwory, w które zostają wprowadzone implanty zastępujące naturalne korzenie. Po zakończonym zabiegu, pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia do czasu, aż dziąsła się zagoją. Zabieg w zależności od budowy kości szczękowej, najczęściej trwa ok. 2 godzin i przeprowadzany jest w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu – w zależności od życzenia pacjenta.

Tytan to materiał, który traktowany jest przez organizm jako naturalny materiał, dzięki czemu cieszy się wysoką przyswajalnością. Prawidłowy proces zarastania jest możliwy dzięki temu, że na powierzchni implantu powstaje dwutlenek tytan. To sprawia, że dziąsła i kość prawidłowo zrasta się ze sztucznym korzeniem zębowym.

W zależności od predyspozycji gojenia ran, najczęściej po upływie 2 tygodni stomatolog pobiera wycisk szczęki pacjenta, na podstawie którego wyrabiana jest proteza. Po przygotowaniu sztucznej szczęki, w ciągu kolejnej wizyty następuje jej zamocowanie do implantów. Protezy na implantach są lepsze niż ruchome, ponieważ nie powodują ucisku na dziąsła i kość szczękową, dzięki czemu chronią je przed degradacją. Poza tym w przypadku ruchomych protez może dojść do wypadnięcia, np. podczas spożywania pokarmów lub napojów, co bywa krępujące.

Proteza na implantach – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Proteza na implantach jest wskazana dla osób, które częściowo lub całkowicie utraciły uzębienie, ale nie chcą nosić klasycznej, ruchomej protezy akrylowej.

Zabieg może być przeprowadzany u pacjentów, u których nie występują wady w budowie wyrostka zębodołowego, ani inne przeciwwskazania, do których należą:

  • cukrzyca i choroby powodujące niską krzepliwość krwi,
  • nieprawidłowa budowa wyrostka okołozębowego, która uniemożliwia wszczepienie implantów,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • AIDS i choroby osłabiające odporność organizmu,
  • przewlekłe nadciśnienie tętnicze, które wzmaga krwotoki.

Protezy na implantach

Przed zabiegiem stomatolog przeprowadza wywiad, podczas którego pacjent powinien go poinformować o ewentualnych chorobach, na które cierpli. Jeżeli nie występują przeciwwskazania, to z powodzeniem można zastosować rozwiązanie, którym jest proteza na implantach. Cena zaczyna się już od 2500 zł, dlatego ta metoda uzupełniania sztucznego uzębienia jest popularna.

Proteza na implantach znakomicie zastępuje naturalne uzębienie, a odpowiednio dobrany kolor sprawia, że nie sposób odróżnić jej od naturalnego uzębienia. Warto zastosować to rozwiązanie, ponieważ nie powoduje podrażnienia, ucisku, ani degradacji tkanek dziąseł i kości, w przeciwieństwie do protezy ruchomej. Poza tym jest stabilna, nawet podczas przegryzania twardych pokarmów. Natomiast ostateczną decyzję o jej zastosowaniu podejmuje lekarz po wcześniejszej ocenie stanu kości szczękowej pacjenta.

administrator

2 komentarze

TeadeusPopsZamieszczono 5:45 pm - Sty 4, 2020

W sumie to taka proteza na implantach nie jest w stanie taka droga. Jakby człowiek chciał zamiast protezy na implantach wstawiać sobie same implant to dopiero by się straszliwie wykosztował…;/

troxy55Zamieszczono 5:45 pm - Sty 14, 2020

dziadek w rodzinie ma taką protezę na implantach i bardzo sobie ją chwali. Najważniejsze, że nie wypada :D

Zostaw komentarz