Wiele osób zbyt rzadko odwiedza lekarza dentystę w obawie przed bólem. Większość gabinetów lekarskich zajmujących się stomatologią proponuje pacjentom znieczulenie, nawet jeśli zabieg nie jest zbyt bolesny. Wynika to z dbałości o komfort pacjenta, ale również jest niemałym ułatwieniem dla dentysty, który nie musi martwić się o wiercącego się pacjenta podczas zabiegu.
Znieczulenie u dentysty najczęściej jest znieczuleniem miejscowym i polega na podanie środka znieczulającego w dziąsło. Ma on blokować receptory bólowe i sprawić, że pacjent będzie czuł się komfortowo.Odczucia takie jak nacisk, czy dotyk mogą być odczuwalne. Środek znieczulający jedynie blokuje kanał sodowy, który jest w komórkach nerwowych i odpowiada za odczuwanie bólu. Proces znieczulenia jest odwracalny, to znaczy, że około godzinę lub dwie po zabiegu możemy powrócić do normalnego czucia.
Pacjent po znieczuleniu może mieć niewielkie problemy z mówieniem, ale efekt szybko mija. Znieczulenie jest podawane zawsze podczas leczenia kanałowego oraz przy usuwaniu zęba oraz zakładaniu implantów. Znieczulenie możemy wybrać też, kiedy jesteśmy bardziej wyczuleni na ból. Znieczulenie jest praktycznie bezbolesne. Znający się na rzeczy stomatolog używa bardzo cienkich igieł, które są dla nas prawie niewyczuwalne.
Wiele osób nie wie, co zrobić, kiedy mamy opryszczkę. Opryszczka a dentysta jest bardzo problematyczna. Opryszczka spowodowana jest wirusem. Jest niestety zaraźliwa, a lekarz dentysta może odmówić nam wizyty, jeśli zgłosimy, że mamy opryszczkę. Podczas zabiegów dentystycznych łatwo jest o naruszenie ciągłości skóry. Wtedy wystarczy jedn ruch, by pęcherzyk w miejscu zakażenia został przerwany oraz by wirus przeniósł się w inne miejsce i zakaził inne miejsca. Przy opryszczce zaleca się odwołanie wizyty u stomatologa i przyjście na umówiony termin po jej wyleczeniu. Do tego czasu lekarz dentysta może zalecić nam stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwwirusowych, które pomogą zwalczyć nam opryszczkę.
Strach przed dentystą bywa naprawdę paraliżujący. Wiąże się z negatywnymi wspomnieniami z poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto zmniejszyć strach umawiając się na wizytę w gabinecie, który będzie nam przyjazny i w którym uzyskamy fachową pomoc oraz zrozumienie. Możemy wybrać gabinet dentystyczny, w którym znieczulenie jest robione każdemu. Stomatolog może również rozłożyć nasze leczenie zębów na etapy, byśmy nie musieli przeżywać zbyt dużego stresu podczas jednej wizyty, aby pokonać strach przed dentystą możemy:
Wizyta u dentysty może mieć różny charakter – możemy wybrać zastosowanie implantów, poprosić o wypełnienie, czy o piaskowanie zębów. Nie każda wizyta u dentysty musi kończyć się bólem.
Wizyta u dentysty nie musi być dla dziecka traumą. Wystarczy wybrać taki gabinet, w którym będzie dentysta dla dzieci, który zna problemy najmłodszych i jest bardziej wyczulony na ich reakcję. Podczas pierwszej wizyty najczęściej wykonuje się przegląd jamy ustnej, bez wykonywania bolesnych zabiegów.
Stomatolog dziecięcy sprawdza stan dziąseł oraz zębów, a także uczy dziecko jak powinno dbać o higienę jamy ustnej. Dziecko należy uświadomić, że u lekarza dentysty ne wykonuje się wyłącznie bolesnych zabiegów, dlatego w trakcie pierwszej wizyty warto wykonać jedynie przegląd uzębienia, sprawdzić stan zębów mlecznych, czy sprawdzić zgryz.
4 komentarze
FilipZamieszczono 2:18 pm - Sty 7, 2019
Dobrze wiedzieć z tą wizytą przy opryszczce :P
SylwiaZamieszczono 4:30 pm - Sty 7, 2019
Ja tam zawsze biore znieczulenie, nie ma sie co meczyc a i strach przed dentysta jest wtedy mniejszy
ezraZamieszczono 11:05 am - Sty 8, 2019
Jakiego dentyste w gdansku polecacie? Jak sie ksztaltuja ceny u tych do ktorych chodzicie?
maniaZamieszczono 6:29 pm - Sty 8, 2019
Ja swoje dziecko zabieram od dawna nawet na rutynowe spotkania w gabinecie stomatologicznym albo jak ja ide, reaguje bardzo spokojnie